Šľak ma ide trafiť… iOS, Chrome … Video policies?

Všetko to začalo úplne nevinne… „Novinkou“, ktorú priniesol google vrámci boja proti invazívnym formám reklamy – to sa dá pochopiť, nie? Aký to však má globálny dopad? Uvažoval nad tým niekto? Podľa mňa ani nie. Prečo?Nik nemá rád, ak sa mu na webe spúšťajú videá bez toho, aby ich chcel pustiť, to chápem. Hlavne ak je to hnusná reklama, ktorá obťažuje a zbytočne požerie všetky dáta. O to horšie, že? Čo však v prípade, ak chcete alebo máte vytvorený web, ktorý používa video ako pozadie hlavnej stránky? Predstavte si web, kde máte na pozadí celého webu prehrávané video aj s nejakým narrátorom a nové pravidlá vám toto video ani nespustia. Teda, čiastočne.

Automatické spúšťanie videa so zvukom? NIE!

Ak teda berieme vyššie uvedený príklad, video sa nespustí, pretože obsahuje zvuk a chcete ho spustiť bez interakcie užívateľa. Nové Chrome 61 a iOS od verzie 10.0.1 vám takéto video automaticky zablokuje a pauzne. Takže ho nespustíte. Potešujúce? V mojom prípade podľa mňa vôbec nie. Nejaké pravidlo pre stránky, ktoré majú hlavný cover „image“ ako video background? Bodlo by, že?

Automatické spustenie jedine bez audia!

Takže ak chcete spustiť video, musíte to spraviť tak, aby video nebolo „otravné“ a teda len s vypnutým zvukom. V prípade html5 videa je to asi niečo takéto:

<video autoplay muted>

V opačnom prípade sa použije pravidlo, ktoré je popísané vyššie a video sa opäť zablokuje. Inými slovami, nepomôže vám ani asynchrónne spúšťanie videa, pretože takéto video namiesto bežnej funkcie play() vyvolá len takzvaný Promise funkcie play, ktorá v prípade asynchrónneho pravidla odošle informáciu o tom, že požiadavka nebola korektná a schválená užívateľom, teda je play funkcia rejected.

iOS a videá na fullscreen – media detekcia.

Asi ste si všimli, že keď spustíte na webe nejaké html5 video, iOS ho detekuje ako multimediálny obsah a spustí ho automaticky na tzv. fullscreen, že? Skúšal som asi všetko a aj keď som zadával attribút playsinline tak to moc nepomohlo. Teda aspoň nie na iOS 11 … Takže aj nasledovný zápis mi moc nepomohol:

<video muted autoplay playsinline>

Ak by mal niekto z vás nejaký nápad, ako toto všetko obísť, dajte mi vedieť… Isto poteší nejaké riešenie.

Pridaj komentík

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.