Prečo píšeme heslo 2x krát?

Keď som tak brúzdal internetom, tak som našiel jeden veľmi zaujímavý článoček a trošku som sa zamyslel nad tým, čo ním chcel autor povedať. Hlavná podstata je v tom, že vždy keď sa niekam registrujeme, vypĺňame duplicitne položku heslo. Prečo je tomu tak?

Ako sám autor pôvodného článku písal, dal by sa tento fakt rozdeliť na 4 hlavné dôvody.

a) píšeme to z dôvodu, aby sme sa uistili, že to čo sme napísali prvý krát sme napísali aj druhý krát
b) je to proste konvencia
c) webdesignéri sa držia (idiotsky) starých zaužívaných zvyklostí
d) keď zapíšeme heslo 2 krát, skôr si ho zapamätáme.

Čo na to ja?

Vzhľadom na nové vymoženosti, ktoré prišli s novými technológiami, vieme dnes zabezpečiť to, aby užívatelia nemuseli písať heslo 2 krát, pretože dnes už vieme zabezpečiť to, aby si užívateľ mohol zadať viditeľné heslo, alebo aspoň čiastočne viditeľné heslo. Preto by som povedal, že z môjho hľadiska ide o kombináciu.

Malé vysvetlenie.

a) Kontrola hesla (konfirmácia zápisu)

Keď som si nie istý heslom, alebo zapíšem zlé heslo, dáva mi dvojitá forma hesla automaticky vedieť, že som asi niečo nevyplnil správne. Faktom však zostáva, že pri správnej registrácii by ste mali dostať konfirmačný e-mail, ktorý by mal obsahovať aj Vaše heslo, kde rovno vidíte aj chybu, ktorú ste spravili.

b) Konvencia

V podstate to už ani nie je tak vecou konvencie, pretože nové technológie priniesli aj nové možnosti. Tak napríklad populárny Facebook vôbec neobsahuje duplicitu hesla a skôr sa venuje správnemu zapísaniu e-mailovej adresy.

c) Idiotizmus

Povedzme si otvorene, nie je veľa programátorov idiotov a väčšina vecí, ktoré sú tvorené sú tvorené podľa “štandardov” a podľa toho, čo si vyžiada klient. Avšak treba myslieť na to, že ak je programátor správny a na mieste, to jest, že ide ruka v ruke s novými technológiami, mal by vedieť usmerniť tok požiadaviek tak, aby nemusel užívateľ zbytočne vypisovať heslo 2 krát.

d) Pamäť

Tak tu rozhodne musím napísať, že nie!

Zástancovia “overovania” hesla…

Aby som však dal nejaké tie návrhy na možnosti riešenia overovania hesla… Vezmime si za príklad iPhone, ktorý prišiel so zobrazovaním hesla v podobe odkrytého písmena po dobu 2 sekúnd, takže človek vidí, čo napísal. Existujú už aj veľmi elegantné riešenia v podobe checkboxu “zobraziť heslo”, ktoré dokáže zobraziť zapísanú hodnotu. O tom, že existujú už aj možnosti kontroly zapnutého CAPS LOCK-u sa už ani nevyjadrujem.

Pridaj komentík

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.